Para Biriktirmek Üzerine

2ce97bd8-5768-432d-ad13-f12d0eb84bd3_largeÇoğumuzun vardı bu kumbaralardan değil mi? Ben ilk bisikletimi bu kumbara sayesinde almıştım. Eskiden çok daha akıllıymışım orası kesin!

Uzun bir süredir para biriktirmek için çabalıyorum. Neden istediğimi tam olarak bilmesem de içimde böyle bir dürtü var. Bir yatırım sayfasında okumuştum. Para biriktirmek için öncelikle sizi motive eden bir hedefiniz olmalı diyordu. Ben de kendi adıma şöyle bir düşündüm. Para biriktirmeyi neden istiyordum?

Öncelikle bence hepimizin kötü zamanlar için geçimini en az 3 ay sağlayacak kadar bir parası kenarda olmalı diye düşünüyorum. Sende var mı bacım diyeceksiniz. Hayır yok. Bir anda işsiz kalmak berbat bir his.Hele ki okulunuzdan yeni mezun olmuşsanız daha da fena çünkü zaten elinize geçen paranın miktarı epeyce az.Bu hissi 4 ay önce tattım. Neyse ki bu durum kısa sürdü çok şükür. Ama kısa sürmeyebilirdi de. Yaklaştığı söylenilen krizin etkileri etrafımda şimdiden hissedilmeye başlandı. Hızla haber verilmeden işlerinden çıkartılan arkadaşlarım, tanıdıklarım beni biraz daha endişelendiriyor. Sizlere tavsiyem etrafınıza bir bakın. Her zaman maddi durumunuzun yeterli olabileceği garantisini verebilir misiniz? O zaman bunun için şimdiden çalışmaya başlayın. Az demeyin 1 lira bile olsa kenara koyun, paranızı eşyalara yedirmeyin tabiri caiz ise!

Benim asıl motivasyon kaynağım ise tabiki hayal ettiklerim,deneyimlemek istediklerim. Her gün herhalde en az 45 dk’mı hayal kurmaya ayırıyorum farkında olmadan! Gezmek istediğim yerler, denemek istediğim yemekler vs. Emin olun anılar eşyalardan kat kat daha kıymetli. Anı biriktirin. Biriktirdikçe çoğalın daha da mutlu olun. Satın almadıkça hafifleyin. Bir hediye mi almanız gerekiyor? Sevdiklerinize deneyim hediye edin. Hatta bunun içine kendinizi de katın ve birlikte makaron yapmayı öğrenmeye gidin!

Peki ben para biriktirebilmek için neler yapıyorum, neler yaptım bunlardan bahsedeyim;

Sürekli olarak yakındığım birşey vardı. Bu para nereye gidiyor bilmiyorum. Bir kaç yazı okuduktan sonra en sık kullanılan yöntemi denemek istedim. Evdeki küçük bir not defterimi yanımda gezdirmeye ve her harcadığımı not etmeye başladım. Ama bir süre sonra bendeki etkisini kaybetti. Çünkü her seferinde kalemi defteri çıkarıp yazmaya üşenip sonra topluca yazarım diyordum ve unutuyordum. Yaklaşık 3 hafta denedim, tam anlamıyla başaramadım.

Daha sonra telefona mı not etsem diye düşünürken, bu işler için bir uygulama tabikide vardır deyip bir kaç tane indirip arayüzlerine baktım. İçlerinde en beğendiğimi seçtim. Kullandığım uygulamanın adı ‘Giderim Var’. Evet adı garip 🙂

Uygulamada bir çok kategoriye göre ne kadar harcama yaptığınızı, aylık kazancınızın yüzde kaçının nereye gittiğini görebiliyorsunuz. Ayrıca kayıt tutma işini hızlıca halledebiliryorunuz, yani kalemi çıkar defteri çıkar yaz kaldır olayı yok.

Bu uygulamayı 2 aydır kullanıyorum. Artık paramın nereye gittiğini genelde nelere daha çok para harcadığımı görmeye başladım. Benim harcamalarımın büyük oranını dışarıda yediğim yemekeler ya da içtiğimiz kahveler her hafta gittiğimiz sinema vs. oluşturuyordu. Bir de şu çeyiz hikayesi. Bu konuda kafam çok karışık nasıl ilerlesem bilmiyorum. O üzden bu konuyu şu anda burda açmıyorum 🙂

Sinema olayına müdahale etmek istemedim. Çünkü gerçekten eğlendiğim hoşuma giden bir aktivite. Hiç bir zamanda zaten sinemaya gitmiş olmak için giden bir insan değilim.

Yemek olayını erkek arkadışımla konuştum. O da zaten uzun süredir bana bundan bahsediyorudu. Artık elimizden geldiğince dışarıda yemek yememeye çalışıyoruz. Ben eğer iş çıkışı dışarıda olucaksam ofiste yoğurt-yulaf-elma gibi basit birşeyler yiyip çıkıyorum. O zaten bana yetiyor. Böylece hem yemek için eve dönmeyi beklememe gerek kalmıyor. Hem de içinde ne olduğunu bilmediğim yemekleri paralarımı dökmüyorum. Hafta sonu için hala sürekli bir çözüm bulabilmiş değilim. Yanında taşıma olayı bana bazen biraz zor geliyor açıkçası. Hala arayışlardayım bu konuda.

Çay kahve olayına gelirsek ona tam olarak bir çözüm bulmuş değilim. Sonuçta bu soğukta buluştuğumuzda soğukta oturacak değiliz.  Ama illa 1 kahveye 7/8 lira vermek zorundada değiliz. Ortasını bulmak önemli!

Bunlar dışında paramı biriktirmek için daha şimdiden iyi ki yapmışım dediğim şey geçen ay açtığım vadeli hesaptı. Her ay otomatik bir şekilde maaşımın 1/4 ü o hesaba yatıyor. Açarken bankacı hesabınızın adını ne koyalım diye sordu. Ben de ‘Hayaller Hesabı’ dedim 🙂 (sakin şimdi kimse burda hayaller hayatlar esprisi yapmasın 🙂 !). Motive edici olduğunu düşünüyorum ! Siz de deneyin 🙂

Kredi kartımın limitini düşürdüm zaten bir tane var geçtiğimiz aylarda diğerlerinden kurtulmuştum. Çünkü kredi kartı insanda para ödemiyormuş hissi oluşturuyor. Bu ayki hedefim ise kredi kartını faturalar dışında kullanmamak. Cüzdanımdan çıkardım bileee !

İşte benim para biriktirebilmek için yaptıklarım böyle.

Sizlerin de kullandığı yöntemler varsa lütfen yorum olarak bırakın.

Sağlıcakla ve kendinizle kalın 🙂

Reklamlar

“Para Biriktirmek Üzerine” için 3 yorum

 1. […] Tahmin edeceğiniz üzere kolilere dokunmadım aklıma bile gelmediler. Hatta dolabımdakilerin bile bir kısmını hiç giymedim. Yaz sonu gelmişti ve ben yazın 2 ayını yaklaşık 20 parça kıyafet ve 3 ayakkabıyla geçirmiştim. Koliyi açtım.Hepsi olmasa da yarısından fazlasını elden çıkardım. Bazıları hala satılmak için kenarda bekliyor. Bu durum beni hüzünlendiriyor. Onca kıyafete onca para harcayıp neden hala yurdışına geziye gidemedim diye yakınan bir insanım. Neyse.. Aradan bir ay geçti ve kışlıklarımı çıkartmak için bir gün ayırdım. Aynı zamnada eleme yapmayı da düşünüyordum. 30 parça daha eledim. Yazlıkları kaldırdım. 60’a yakın parça kaldı. Ama kışlık kıyafetlerim için işin üzücü yanı çok az bir kısmını beğeniyor ve kullanıyor olmamdı . Bilinçsizce yapılan alışverişin sonu bu işte. 5 yıl önceden kalan lise kıyafetlerim,2 yıl önceden kalan etiketli kıyafetler, indirimden düşünülmeden ucuz diye alınan üzerime denk gelmeyen elbiseler,etekler vs.. Napsam diye düşündüm. Sırf sevdiğim kıyafetlerden bir kapsül dolap oluşturmak için kendime yeni kıyafetler alamazdım. Çünkü bu minimalist giyim tarzı, kapsül gardrop fikri bir modaya dönüşecekti ve yine belki de boş yere para harcatacaktı. Kalanları dolabıma yerleştirdim ve her pazar günü kullanmadığım 3 parçayı çıkarmaya karar verdim. Bu şekilde 5 hafta devam ettim. Bazı haftalar çıkardıklarımın sayısı 3ü geçti. Çünkü bunu yaptıkça sabahları hazırlanırken çok daha rahat etmeye başladığımı farkettim. En son elimden kalanlar 7 kazak,4 pantalon 2 etek 2 de elbiseydi. Bazılarına bayılmıyorum ama yine de idare ederler. Amacım bu kış hepsini giyip elden çıkarmak. Kendi tarzıma göre bilinçli alınmış 3 kazak bundan iyidir diye düşünüyorum. 3 aydır bunları giyiyorum. Evet sabahları hiç uğraşmıyorum ama biraz sıkılmaya başladım. Bir de kendimi özensiz hissediyorum. Nedeni sanırım sevmesemde giymek için kendimi zorlamam. Bir sonraki kış için daha dikkatlı olacağım. Yani işin özü bu kış kendime 1 şal ve 1 pantalon dışında hiç birşey satın almadım. Ama yaz gelsin artık! Yaz kapsülü için şimdiden düşünmeye başladım. Yavaş yavaş 33 parçalık bir kapsül dolap oluşturmak hedefim. Bu kapsül Mayıs ortalarında hazır olsun istiyorum. Sizlerle de yaz kapsülümü hazırlama evrelerini ve son halini paylaşacağım. Sağlıcakla ve kendinizde kalın.. Kozmetik alışverişi bağımlılığımdan nasıl kurtuldum? ve ‘project pan’ Evlere sığamıyoruz meselesi Para Biriktirmek Üzerine […]

  Beğen

 2. Sinemayı çok seviyorum biletleri fırsat sitelerinden alıyorum.
  Kitap oğlum yalvarmadıkça almamaya çalışıyorum. İŞyerimizde ve oğlumun kreşindeki kütüphaneden idare ediyorum.
  1 liraları kaçırmam kumbaraya cumburlop yaparım.
  Bireysel emekliliğe her ay belli miktar yatırırım.
  Dışarda yemek yerken menüye iyi bakar en uygununu seçmeye çalışırım.
  Öğlen arkadaşların gittiği cafelere gitmeyip dizi izler, kitap okurum. Özel bir şey varsa gittiğimde de madensuyu gibi sağlıklı ve uygun şeyler içmeye çalışırım.
  Alışveriş yaparken direk sorarım kendime ve dürüst olmaya çabalarım ” buna gerçekten ihtiyacın var mı” diye… bazen takarsam kafayı bikaçgün bekleme kuralı koyarım..eğer günler geçse de aklımdan çıkmıyorsa ve fiyatı ucuzsa alırım.
  2-3 ayda bir dolabıma bakar mutlaka birilerine vericek bişiler bulurum yani dolaplardan bişiler çıkartırım. yeni birşey alıyorsam kesin hemen evden birşey çıkartırım.
  şimdilik aklıma bunlar geldi..blogumda minimalizm sadelikle ilgili bir yazı yamzıştım.uğrarsanız okumanızı arzu ederim..
  🙂

  Beğen

  1. Yaptıklarınız gerçekten çok güzel ve çok ilham verici. Özellikle de satın almadan beklemek çok yararlı oluyordur. İnsan alışveriş esnasında gerçekten ihtiyacı olduğuna kendini inandırmaya çalışıyor ne yazık ki. Yorumunuz için çok teşekkürler 🙂

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s