Kapsül Gardırop- Step 2

Ve taşınma günü geldi. Elimde kalanlarla bir otomobile zar zor sığdım. Arka koltuk bile doluydu ! Eğer elemeseydim neler olacaktı tahmin edemiyorum..Eşyaları getirdik eve bıraktık. Onlara şöyle yandan bir bakış atıp daha çok yolum var diye düşündüm.Ertesi gün eşyalarımı yerleştirmeden biraz daha kapsül gardırop ile ilgili yazı okumaya karar verdim. Şu anda nerede okuduğumu hatırlayamadığım bir yöntem denemeye başladım. Kesin giyerim dediğim 30-40 parçayı dolabıma yerleştirdim ve kalanları koliledim. Eğer 30 gün boyunca o kolileri açıp içlerinden bir şey giymezsem o koliyi doğruca elden çıkaracaktım..

Tahmin edeceğiniz üzere kolilere dokunmadım aklıma bile gelmediler. Hatta dolabımdakilerin bile bir kısmını hiç giymedim. Yaz sonu gelmişti ve ben yazın 2 ayını yaklaşık 20 parça kıyafet ve 3 ayakkabıyla geçirmiştim.
Koliyi açtım.Hepsi olmasa da yarısından fazlasını elden çıkardım. Bazıları hala satılmak için kenarda bekliyor. Bu durum beni hüzünlendiriyor. Onca kıyafete onca para harcayıp neden hala yurdışına geziye gidemedim diye yakınan bir insanım. Neyse..
Aradan bir ay geçti ve kışlıklarımı çıkartmak için bir gün ayırdım. Aynı zamnada eleme yapmayı da düşünüyordum. 30 parça daha eledim. Yazlıkları kaldırdım. 60’a yakın parça kaldı. Ama kışlık kıyafetlerim için işin üzücü yanı çok az bir kısmını beğeniyor ve kullanıyor olmamdı . Bilinçsizce yapılan alışverişin sonu bu işte. 5 yıl önceden kalan lise kıyafetlerim,2 yıl önceden kalan etiketli kıyafetler, indirimden düşünülmeden ucuz diye alınan üzerime denk gelmeyen elbiseler,etekler vs.. Napsam diye düşündüm. Sırf sevdiğim kıyafetlerden bir kapsül dolap oluşturmak için kendime yeni kıyafetler alamazdım. Çünkü bu minimalist giyim tarzı, kapsül gardrop fikri bir modaya dönüşecekti ve yine belki de boş yere para harcatacaktı. Kalanları dolabıma yerleştirdim ve her pazar günü kullanmadığım 3 parçayı çıkarmaya karar verdim. Bu şekilde 5 hafta devam ettim. Bazı haftalar çıkardıklarımın sayısı 3ü geçti. Çünkü bunu yaptıkça sabahları hazırlanırken çok daha rahat etmeye başladığımı farkettim. En son elimden kalanlar 7 kazak,4 pantalon 2 etek 2 de elbiseydi. Bazılarına bayılmıyorum ama yine de idare ederler. Amacım bu kış hepsini giyip elden çıkarmak. Kendi tarzıma göre bilinçli alınmış 3 kazak bundan iyidir diye düşünüyorum. 3 aydır bunları giyiyorum. Evet sabahları hiç uğraşmıyorum ama biraz sıkılmaya başladım. Bir de kendimi özensiz hissediyorum. Nedeni sanırım sevmesemde giymek için kendimi zorlamam. Bir sonraki kış için daha dikkatlı olacağım. Yani işin özü bu kış kendime 1 şal ve 1 pantalon dışında hiç birşey satın almadım. Ama yaz gelsin artık!
Yaz kapsülü için şimdiden düşünmeye başladım. Yavaş yavaş 33 parçalık bir kapsül dolap oluşturmak hedefim. Bu kapsül Mayıs ortalarında hazır olsun istiyorum. Sizlerle de yaz kapsülümü hazırlama evrelerini ve son halini paylaşacağım.
Sağlıcakla ve kendinizde kalın..
Reklamlar

“Kapsül Gardırop- Step 2” için 2 yorum

 1. Merhaba yazınızı zevkle okudum ve çok sevdim 🙂 İlham verdiniz teşekkür ederim, bende kapsül dolap ile ilgileniyorum ve mücadelenize hayran kaldım 🙂 Çok az insan bende kapsül dolaba başlayayım, minimalizme griş yapayım diyor. Veyahut sizinde bahsettiğiniz gibi kapsül dolap için ayrı alışverişte bulunuluyor ki amacından şaşıyoruz bu sefer, zaten tüketim çılgınlığımıza dur diyebilmek istiyorduk en başta 🙂
  Bu arada benimde kapsül dolap sonrası yararlandığım bir site oldu önermek isterim ;
  https://www.tarz2.com
  Kıyafetleri bağışlama seçeneği mevcut olan ikinci el sitesi, TOÇEV ile ortaklaşa çalışıyorlar bir bakın derim:)
  Ben bir kısmını bağışladım bir kısmını satışa sundum, tercih sizin tabii bağış mecburi değil ama bağış sonrası kıyafetlerinizin nereye gittiğini gördüğünüzde insanın içi sızlıyor ve bağışa devam etmek istiyorsunuz 😦
  Önerilerimi ve fikirlerimi de aktardığıma göre ufaktan gideyim 🙂 Görüşlerinizi ve yeni yazılarınızı merakla bekliyorum 🙂 Sevgilerimle :*

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s