Bilinçsiz Alışveriş Deneyimim

s-f5202d1446a00f3938c9fffcd51c248d7246edc4Merhaba,

Sizlere bilinçsizce yaptığım bir alışveriş deneyiminden bahsetmek istiyorum.

Eminim ki çoğumuzun başına gelmiştir. İndirimde diye bir bluzu satın alırız ve eve geldiğimizde hiç bir kıyafetle uyduramayız. Üzerimize tam oturmayan bir elbiseyi ya çok beğendiğimiz için ya da fiyatı uygun diye satın alırız, nasılsa terzide ayarlarım deriz ama o da bir türlü olmaz. Benimde bu şekilde yaşadığım bir çok deneyimim oldu. Ama size çok yakın bir zamanda yaşadığımdan bahsetmek istiyorum.

2 hafta önce hem de! Her ne kadar kendimi kontrol etmeye çalışsam da bazen başaramıyorum. Ama ders almak en önemlisi diye düşünüyorum.

Ofiste öğle arasında maillerimi temizlerken yandaki reklamlarda mağazada gezerken sadece bakıp güzelmiş diye düşündüğüm bir ayakkabının indirime girdiğini gördüm.

s-37b37bb0a3dce1d35c71676137e9349b7313fcc9

Yaz için bir ayakkabıya ihtiyacım vardı ama almayı planladığım daha kaliteli, uzun süre giyebileceğim başka bir ayakkabıydı. Reklama tıkladım. Ama kendi kendime içimden diyorum ki satın almayacağım sadece bakacağım. Nasıl sadece bakacaksın saf kız! Gözden ırak olan gönülden de ırak olur demedim mi sana ! ( Kozmetik alışverişi bağımlılığımdan nasıl kurtuldum? ve ‘project pan’)

Hala kendime inanamıyorum ama sonuç şöyle oldu. 38 giydiğim halde o ayakkabının tek kalan 39 numarasını ve krem rengini isterken bir de gidip bordo rengini satın aldım ! Tabiki aklım sonra başıma geldi. Neyse en azından denk gelir diye umdum.

Ayakkabılar bir hafta sonra geldi. Kutusunu bile açmadım. Ama moralim o kadar bozuk ki kendimi aldatmışım gibi hissediyorum. Aldığım firmanın müsteri hizmetlerini aradım geri iadei için. Zaten saatte geç olmuştu. Eve gittim kutuyu ayakkabıların yanına bıraktım.

Aradan iki gün falan geçti gözüme ilişti. Kutuyu açtım,denedim veeee belenen acı sonuç tabiki bol geliyor!

Versem mi satsam mı diye düşünürken bir yandan da kendime kızarken dedim ki as bunu duvara, fotoğrafını çek telefonun ekranına koy, ibretlik diye avizeden sallandır ki her gördüğünde aklına gelsin düşünmeden yapılan alışverişin bir işe yaramadığı. Şimdi odamın duvarında asılılar ve fena da durmuyorlar bu arada 😊 Telefonuma da koydum fotoğrafını. Artık gözümün önünde dursun diye.

Yani bu kız bu kadar konuştu ne anlatıyor diyeceksiniz. Şunu diyorum ki içinize sinmeyen ben bunu hep giyerim,çok severim, işte bu tam bana göre,  kuş uçtu beybi demediğiniz hiç bir şeyi satın almayın. Sonuç boşa giden para,zaman,daha dolu evler, daha dolu ayakkabı dolapları ve de bunların getirdiği sıkıntı oluyor.

Bence en yakın boş zamanınızda kalkın, kullanmadığınız eşyaların sadece 3 tanesini elden çıkartın, satın, birisine verin ya da benim gibi ibretlik olsun diye sallandırın 🙂

Bu yaşadığımdan sonra eşyalara ve alışverişe verdiğim değeri daha çok sorgulamaya başladım. Kendimi engellemeye çalışıyorum evet ama ilk yapmam gereken bendeki değerini irdelemek. Asıl çözüm yolu kaynağını bulmak. Alışveriş yaptığımda artık herşey daha kolay olacak, daha rahat hissedeceğim ve daha mutlu,güzel olacakmışım gibi geliyordu eskiden. Hala bu hisse kapıldığım oluyor.

Sizin alışveriş yapma nedeniniz ne? Alışveriş yaptığınızda nasıl hissediyordunuz? Pişmanlık duyuyor musunuz? Önce bu soruları kendinize sorun.

İnanın ki sevginin,mutluluğun,rahatlığın,dinginliğin, verdikçe çoğalmanın hazznıı size hiç bir eşya veremez.

Eşyalar ve para sizi yönetmesin. Ne kadar çoğalırlarsa o kadar esir oluruz. Bir arkadaşım bir keresinde demişti ki ” Eşyalarımı hep yarın herşeyi bırakıp çok çok uzaklara taşınmam gerektiğinde bir küçük arabaya sığacak kadar tutmayı seviyorum. Çünkü bu şekilde daha özgür hissediyorum.”

Eşyalar kanatlarınızı bağlamasın,sizi tutmasın,uçun.

Sağlıcakla ve kendinizde kalın.

Reklamlar

“Bilinçsiz Alışveriş Deneyimim” için 3 yorum

    1. Yazdığın için çok mutlu oldum çok teşekkür ederim 🙂 Bana buraya başlamamda en çok ilham verenlerden birisisin. Özellikle ex kaynanalar ve japon abla yazılarını ofiste kahkahayla okuyup napıyor bu kız bakışlarına maruz kaldığım çok oldu 🙂 Kendine çok iyi bak 🙂

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s