Hindistan’da Kredi Kartı Kalkıyor!

e577436ab0e66706c51ce335e40de757” Hindistan, piyasadaki nakit banknotların %86’sının kullanımını kaldırma kararından sonra şimdi de 2020’ye kadar kartla ödemeyi kaldıracağını duyurdu.

Hükümetin bu kararını yürüten kurumdan yapılan açıklamaya göre ülkede 3 yıl içerisinde kredi kartı, banka kartı ve ATM gereksinimi tamamen ortadan kalkacak ve biyometrik ödeme sistemine geçilecek

Amitabh Kant elektronik ödeme yöntemlerinin bile 2020’ye kadar gereksiz hale gelebileceğini duyurdu. Bunun yerine tüm Hintliler başparmakları veya gözlerinin taranması sayesinde tüm işlemleri gerçekleştirebilecek.

Kasımda Başbakan Narendra Modi’nin yaptığı 500 ve 1000 rupilik banknotların tedavülden kaldırılması çağrısı sonrasında ülke, halihazırda sıkıntı yaşıyor. Bu iki banknot ülkedeki para birimleri arasında en çok kullanılan iki para ve para transferlerinin %90’ının nakit yapıldığı bir ülkede bu tür bir hamlenin kaos yaratması çok normal.

Modi yaptığı açıklamada nakit paranın yasaklanmasının vergi kaçırma ve kara para aklamanın yanı sıra nakitsiz bir topluma dönüşme konusunda da doğru bir adım olduğunu belirtiyor. Biyometrik ödemeye geçmek ayrıca yolsuzluğun da önüne geçebilir.” haberin tamamı

Kredi kartının yaygınlaşmasıyla, gerçekten satın aldığımız şeye ödediğimiz parayı görmeden bilinçsizce yapılan alışverişin nasıl arttığını günümüzde görebiliyoruz. Ama parmak izi ? Ya da göz taraması?

Bu durum işleri olduğundan daha da konrolsüz hale getirebilir. Düşünsenize cüzdanınızı hiç açmayacaksınız. Belki de nakit paralar tamamen ortadan kalkacak. Neye ne kadar ödediğimizi artık hiç kontrol edemez hale gelebiliriz.

Bir günde 1000 TL’yi görerek,nakit bir şekilde elden vermek ile kredi kartıyla ödemek arasında çok fark var zaten. Ama artık parmak izimizle ya da göz taramasıyla ödemeye başladığımızda.. Evet belki daha kolay, daha rahat, daha sistemli. Ama borçları, kalabalık evleri ve mutsuz ilişkileri arttıracağı kesin. Biz rahatlamaya hafiflemeye çalışırken Dünya çoktan bir bataklığa girmiş durumda. Bizden sonraki nesiller nakit para ne bilmeyecekler bile. Ya da para diye de bir şey olmayacak kimbilir.

Sağlıcakla ve kendinizde kalın.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s